Dil Seçiniz
Telefon
Telegram
WhatsApp
İnstagram

ALİŞAN ARIKAN: BAŞARININ SIRRI BİRLİK OLMAKTIR Kaynak: ALİŞAN ARIKAN: BAŞARININ SIRRI BİRLİK OLMAKTIR

  • Anasayfa
  • Haberler
  • ALİŞAN ARIKAN: BAŞARININ SIRRI BİRLİK OLMAKTIR Kaynak: ALİŞAN ARIKAN: BAŞARININ SIRRI BİRLİK OLMAKTIR
ALİŞAN ARIKAN: BAŞARININ SIRRI BİRLİK OLMAKTIR Kaynak: ALİŞAN ARIKAN: BAŞARININ SIRRI BİRLİK OLMAKTIR

ALİŞAN ARIKAN: BAŞARININ SIRRI BİRLİK OLMAKTIR Kaynak: ALİŞAN ARIKAN: BAŞARININ SIRRI BİRLİK OLMAKTIR

“Ticaret ve Sanayi Odası’nın faaliyetlerinden genel olarak memnunuz. Memnun olmama olayı, söz konusu değildir. Biz de faaliyetlerin içindeyiz. Bizim taleplerimizi, iş dünyasının sıkıntılarını dile getiremediği zaman biz memnun olmayız. Ama şu ana kadar öyle bir olay yaşanmadı. İş dünyasının sıkıntılarında her zaman o önderlik etti. Mehmet Balduk döneminde de, Kemal Karaküçük döneminde de hiçbir zaman iş dünyasından uzak bir yönetim anlayışı olmadı ve olması da beklenemezdi.

Odanın etkinliğini, şehir bazında görme şansımız yok. Ama Ankara’da, TOBB düzeyinde temsilinde, İstanbul’daki çeşitli platformlardaki temsile baktığımız zaman Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası’nın herhangi bir eksiğini görmüyoruz. Hatta fazlası vardır. Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası’nın her ortamda temsil kabiliyeti oluyor. Bu bizlerden ve yönetimden oluyor. Hiçbir zaman herhangi bir şehirde sektörel oturumda, platformda temsilcisiz kalmadık. Her yerde faal bir şekilde çalışmaktadır.

BİZ PROBLEMLERİ ORTAYA KOYAR, SİYASETÇİLERDEN YARDIM İSTERİZ

Oda, siyasetçilerle her zaman barışık olur. Barışık olmama gibi bir durum söz konusu değildir. Bu, eşyanın tabiatına aykırıdır. Hepimizin hedefi aynıdır. Siyasetçi kendi kulvarında tüm ülkenin gelişmesi ve vatandaşa katkı sağlamak için çalışmaktadır. İş dünyası da aynı amaç doğrultusunda çalışmalarını sürdürmektedir.  Amacı aynı olan iki tane grubun, barışık olmaması söz konusu bile değildir. Böyle bir durum olsa hiçbir iş yürümez. Ne iş dünyasının işi yürür, ne siyasetçi memnun olur. O yüzden en ufak bir sıkıntı görmüyorum. Biz her zaman problemleri ortaya koyuyoruz ve sonra siyasetçilerden yardım istiyoruz. Onlar da bize gereken desteği verebiliyorlar. Bir kısım şeyler gerçekleşmiyorsa, bu durum siyasetçinin çabasından ve ilgisizliğinden değil, işin biraz sürece bağlı olmasından kaynaklanıyor. Ama bunlar da diyalogla ve çalışmayla çözülüyor. Şimdiye kadar, çözülmeyen hiçbir işimiz olmadı.

ODA, BİRÇOK KONUDA OLDUĞU GİBİ KOBİ’LER İÇİN DA ÇALIŞMA YAPIYOR

Şu söz çok önemli ve doğrudur: ‘Ağlamayana meme vermezler.’ KOBİ, kendi sıkıntılarını ortaya koymak zorundadır. Bir sıkıntısı varsa, bunu ortaya koymalıdır. Ticaret ve Sanayi Odası’nda KOBİ’lere yönelik çalışma var. Eğer yapılmayan bir şeyler varsa bu, odanın kabahati değil, oradan talep gelmediğindendir. Talep var da oda, buna destek olmuyor mu? Ben şimdiye kadar böyle bir şey duymadım. Ticaret ve Sanayi Odası’nda Avrupa’ya kadar uzanan bir çalışma potansiyeli var. KOBİ’lerle ilgili, yaptığı birçok proje var.

Odada şimdiye kadar, meslek komitelerinin ortaya koyup da, odanın takip etmediği ya da yönetimin destek olmadığı hiçbir şey duymadım. Oda ve yönetim her şeye destek olmaya çalışıyor. Ama biri gelir ve şu ana kadar uygulanmayan bir fikir ortaya koyar. Bu fikir veya proje daha önce yapılmadıysa oda içinde bir gelişim olur. Ama şu an şikâyette bulunacak bir ortam görmüyorum. Odanın yönetiminde de değilim.

BAŞARININ SIRRI BİRLİK OLMAKTIR

Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası’nın başarısı, 17 yıldır birlikte hareket edildiği için, devam ediyor. Aynı birliktelik, aynı şekilde devam edecektir. O yüzden en ufak bir şüphem yok. Ortada sıkıntı yaratacak bir görüntü de yok. Yönetimin, yine hep beraber, birliktelikle oluşacağını düşünüyorum.”